OEE w przedsiębiorstwie

6 marca 2022

Linie produkcyjne w dużych przedsiębiorstwach są zautomatyzowane. Wraz z rozwojem firmy kładzie się nacisk, aby ten sam produkt wykonywać z taką samą jakością, ale w znacznie krótszym czasie. Jak to zrobić i w jaki sposób określić i zmierzyć efektywność produkcji? Jakie narzędzia wdrożyć, aby nadzorować cały cykl produkcyjny, ulepszać go i wychwytywać w czasie rzeczywistym możliwe przeszkody? Odpowiedzią na te pytania jest OEE.

Wskaźnik OEE

Jednym z parametrów, który pozwala najrzetelniej określić efektywność produkcji jest OEE http://operatorsystems.pl/nasza-platforma/oee-monitorowanie-efektywnosci. Pozwala przeanalizować wyniki pracy maszyn, notując każdy przestój na linii produkcyjnej lub zużycie maszyny. Dzięki użyciu OEE jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować sytuację panującą na linii produkcyjnej i wyeliminować potencjalne usterki zanim te jeszcze nastąpią. Co za tym idzie, nie doprowadzamy do bezczynności maszyn w trakcie poważniejszej usterki, a tym samym nie tracimy czasu. Jak wiadomo czas to pieniądz. A przestój nigdy nie działa ba korzyść przedsiębiorstwa.

Monitorując maszyny przy pomocy OEE możemy także otrzymać informację, w których obszarach należy ulepszyć proces, aby otrzymać jak największy i najszybszy zwrot z inwestycji. Wdrażając system oparty o OEE możemy także sprawdzić efektywność maszyn i znacznie zwiększyć ich wydajność.

Wiarygodne dane

Dzięki wdrożeniu systemów analizujących wskaźniki OEE, każde przedsiębiorstwo może jeszcze lepiej przygotować się do właściwego dla siebie procesu produkcji. Od samego przygotowania do produkcji, wytwarzania produktów, po kwestie logistyczne. Raporty i analizy pozwalają otrzymać rzetelne dane, na podstawie których przedsiębiorca może dowiedzieć się, jak długo trwa cykl produkcyjny i porównać go z danymi historycznymi. W efekcie, możliwa jest poprawa cyklu produkcyjnego, aby przynosił firmie jak największe dochody. Oczywiście wdrożenie OEE będzie się wiązać z instalacją dodatkowych czujników pomiarowych, jednak należy mieć na uwadze również całkowity zwrot z inwestycji.

Dodaj komentarz