Odzież robocza – kiedy ją zamówić i co wybrać?

8 października 2021

Ubrania robocze dla pracowników mają duże znaczenie na wielu stanowiskach. Kiedy pracodawca powinien udostępniać je swojej załodze? Jak dobrać odpowiednie ubrania robocze? Gdzie można je zamówić?

Czym jest odzież robocza?

Pojęcie jak odzież robocza odnosi się do ubrań przeznaczonych do wykonywania obowiązków zawodowych. Odzież ta ma przede wszystkim na celu zastąpić ubrania osobiste pracowników i jednocześnie zapewnić im odpowiedni komfort pracy oraz ochronę przed pojawieniem się pomniejszych urazów, na przykład otarć?

Do odzieży roboczej zaliczane są między innymi:

  • koszulki – polo, t-shirt
  • bluzy – polarowe, bawełniane
  • koszule – najczęściej flanelowe
  • spodnie – do pasa, ogrodniczki, krótkie spodenki
  • kurtki – przejściowe, zimowe

Odzieży roboczej nie powinno się mylić z odzieżą ochroną. Ta druga jest przeznaczona do zapewnienia wyższego stopnia ochrony w porównaniu z roboczą, na przykład używana jest ona w przypadku zagrożenia czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi.

Kiedy należy kupić odzież roboczą dla pracowników?

Pracodawca ma obowiązek zaopatrzyć pracowników w ubrania robocze wtedy, gdy istnieje ryzyko, że na stanowisku pracy mogliby oni zniszczyć albo zabrudzić swoje ubrania prywatne.

Ponadto pracodawca może także zdecydować się na zakupienie odzieży roboczej dla pracowników w sytuacji, gdy nie ma on takiego obowiązku. Najczęściej motywacją jest wtedy uzyskanie jednolitego ubioru wszystkich pracowników, co powoduje, że mogą oni wyglądać bardziej profesjonalnie.

Jakie ubrania robocze kupić?

Przedsiębiorca ma obowiązek wybrać takie ubrania robocze, które będą w stanie zapewnić odpowiednią ochronę dla pracowników. Pod uwagę należy wtedy wziąć poniższe czynniki:

  • Rodzaj stanowiska pracy – ubrania powinny być dopasowane do wymogów na danym stanowisku pracy, ale także powinny one uwzględniać kwestie komfortu, aby wykonywanie obowiązków mogło odbywać się w wygodnych warunkach.
  • Pogoda – gdy pracownicy pracują na zewnątrz, wtedy ubrania powinny być dopasowane do aury, na przykład na zimę należy wybrać kurtki zimowe, natomiast na wiosnę i na jesień najlepiej sprawdzą się kurtki przejściowe.
  • Estetyka – pracownicy mogą wykorzystywać ubrania o atrakcyjnym wyglądzie, na przykład na stanowiskach, gdzie mają kontakt z klientem.

Znakowanie ubrań roboczych – czy warto?

Ubrania robocze mogą być także uzupełnione o logo. Taka usługa jest obecnie bardzo popularna i decyduje się na nią wiele firm. Kiedy warto ją zamówić?

Logo na ubraniach roboczych może sprawić, że firma będzie postrzegana jako bardziej profesjonalna, rzetelna. Zatem zamówienie znakowania będzie dobrym wyborem praktycznie na każdym stanowisku, szczególnie tam, gdzie pracownicy stykają się z klientami.

Najczęściej logo umieszcza się na koszulkach, bluzach oraz na kurtkach. Stosowane są metody nadruku, haftu, naszywki.

Ubrania robocze do firmy – gdzie je zamawiać?

Przedsiębiorca, który chce zakupić ubrania robocze dla swoich pracowników, może zrobić to obecnie w wielu firmach. Najlepiej zdecydować się na sprawdzonego producenta ubrań tego typu, na przykład jak polski producent odzieży roboczej Mark-Helper, który oferuje szeroką gamę ubrań do wyboru, w tym ubrania ostrzegawcze.

Zamówienie na odzież roboczą z logo można składać także bezpośrednio u producentów, w tym w firmie Mark-Helper. Wtedy konieczne jest przekazanie projektu ubrań roboczych, na przykład projektu logo.

Obecnie wiele firm decyduje się na zamówienie ubrań roboczych za pośrednictwem internetu, co jest bardzo wygodną opcją. Gotowe ubrania wykończone logo można otrzymać wtedy na adres firmowy za pośrednictwem kuriera nawet w parę dni.

Dodaj komentarz