Jak właściwie dbać o dach, by służył nam przez lata? Pomoże Ci farba do blachy

11 października 2021

Dach to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów całego domu. Jest nie tylko sporą powierzchnią, która nadaje styl całemu budynkowi, ale przede wszystkim chroni całą konstrukcję budynku przed warunkami atmosferycznymi. Piękny dach to także zdrowy dach – jak dobrać odpowiednie farby do blachy na naszym dachu i jak o niego zadbać, by służył nam jak najdłużej? Przekonaj się, jak może pomóc Ci farba do blachy.

Zadbaj o to, czego nie widać

Jeśli chodzi o dach, nie ma żartów. To najważniejszy element całego budynku. Bez odpowiedniego, szczelnego i odpowiednio zabezpieczonego dachu cała konstrukcja budynku, a także jego wnętrze narażone jest na wodę, która w naszym klimacie jest szczególnie zdradliwa. Jeśli wilgoć dostanie się do konstrukcji murowanych lub żelbetowych i w nie wniknie, możemy się liczyć ze stopniowym niszczeniem konstrukcji. Woda, która w trakcie ulewnego deszczu wedrze się pod przeciekający dach w zimowych miesiącach zamarznie. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, łatwo sobie wyobrazić co się więc stanie z zamokniętym pustakiem lub konstrukcja żelbetową narażoną na wodę – lód może stopniowo rozsadzać konstrukcje. Wilgoć we wnętrzach wiąże się z kolie z niebezpiecznym dla zdrowia grzybem, którego należy unikać jak ognia.

Odpowiedni serwis dachu, niedopuszczenie do przerdzewienia i zastosowanie odpowiedniej farby do blachy to podstawa do tego, by cieszyć się nie tylko pięknym dachem, ale i całym domem przez lata. Mimo że większości powierzchni dachu nie widzimy, zdecydowanie warto raz na jakiś czas poprosić fachowców o sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku.

Serwis dachu – na co zwrócić uwagę?

Przegląd i serwis dachu to zdecydowanie mniej kosztowna inwestycja niż gruntowny remont, na który się narażamy zaniedbując dach. Dlatego warto na dach zaprosić dekarza, który sprawdzi, czy wszystko jest dobrze i zaplanuje prace konserwacyjne, uszczelni i jeśli będzie trzeba, wymieni te dachówki lub blachy, które tego wymagają. Wszelkie ślady korozji muszą zostać usunięte – rdza postępuje bardzo szybko i ani się obejrzysz, kiedy dach będzie do generalnego remontu. Warto do tego nie dopuścić. Konieczne jest sprawdzenie stanu wszelkich okuć, które są zamontowane, a także całego systemu rynnowego.

Farba do blachy – o tym pamiętaj!

Jeśli zdecydujesz się na malowanie dachu, zatrudnij do tego fachowca, który będzie wiedział, ile warstw farby będzie trzeba położyć oraz w jakich warunkach można malować. Z dachem ewidentnie nie ma żartów. Sama farba do blachy, jakiej używamy do pomalowania dachu także ma ogromne znaczenie. Warto wybrać taką, która zapewni nam spokój od korozji przynajmniej na kilka lat i zabezpieczy blachy. Przy kalkulacji kosztów pamiętaj, że najlepiej nałożyć minimum dwie (a często nawet więcej) warstwy farby.

Sprawdź także strych i system odprowadzania wody!

Poza samym dachem, blachą i okuciami należy gruntownie sprawdzić wszystko, co jest związane z odprowadzeniem wody z dachu. Bez sprawnie działającego odwodnienia woda może zalegać na dachu, co spowoduje jego szybsze niszczenie i postępującą korozję, której wolelibyśmy uniknąć. Zarówno rynny, jak i cała powierzchnia dachu powinny być raz na jakiś czas czyszczone (szczególnie w przypadku płaskiego dachu), by zalegające liście, igły i brud nie zniszczyły powierzchni farby do blachy oraz nie zapchały odwodnienia. Sprawdź też koniecznie czy rynny nie przeciekają i nie zalewają ściany w którymkolwiek miejscu.

Jeśli zdecydujesz się na wizytę dekarza, sprawdź koniecznie cały strych lub poddasze – sprawdź, czy farba na suficie lub ścianach gdzieś nie odchodzi, nie łuszczy się lub czy nie ma na jej powierzchni bąbli, które mogą świadczyć o tym, że podcieka woda. Oczywiście wszelkie zacieki świadczą o tym, że dach przecieka i trzeba jak najszybciej z tym zrobić porządek. Należy sprawdzić szczególnie okolice kolinów – tam najczęściej dochodzi do podciekania – ta okolica na dachu jest szczególnie trudna do uszczelnienia To samo dotyczy okolic okien dachowych i łączenia powierzchni dachu na szczycie więźby.

Dodaj komentarz