Share This Article
Wystarczy niewielka ilość zanieczyszczeń, na przykład okruchów po jedzeniu, aby w mieszkaniu pojawiły się owady. Poza tym niektóre gatunki mogą pojawić się nawet w najbardziej zadbanym lokalu. Zawsze w takiej sytuacji przeprowadzana jest dezynsekcja. Białystok to miasto, w którym bez trudu znajdziesz firmy przeprowadzające tę procedurę. Jak przygotować do niej mieszkanie?
Co to znaczy dezynsekcja i na czym polega?
Dezynsekcja w mieszkaniu nie zawsze oznacza to samo. Istnieje bowiem wiele metod zwalczania szkodników. Ich wybór natomiast nie może być przypadkowy. To właśnie specjaliści powinni podejmować decyzję dotyczącą wyboru metody. Najczęściej dezynsekcja mieszkania jest wykonywana przy użyciu jednej z poniższych metod:
- oprysk,
- zamgławianie,
- lampy owadobójcze,
- lepy,
- żelowanie.
Oprysk to metoda, która daje najszybsze rezultaty. Polega ona na opryskaniu miejsca występowania owadów środkiem biobójczym, rozpuszczonym w wodzie. Niestety nie zawsze możliwe jest zastosowanie tej metody. Rzecz w tym, iż środek może być niebezpieczny również dla ludzi i zwierząt domowych. Podobne zagrożenie występuje w przypadku zamgławiania. Metoda ta polega na rozpylaniu mgły zawierającej środek owadobójczy.
O wiele mniej inwazyjne są lampy owadobójcze, unicestwiające jednak insekty. Natomiast lepy to niejako pułapki na owady. Niestety skuteczność lamp i lepów zwykle jest ograniczona. Biorąc pod uwagę specyfikę wymienionych metod, firma deratyzacyjna najczęściej wybiera żelowanie.
Metoda żelowania jest stosunkowo prosta. Specjaliści rozkładają żel zawierający środek owadobójczy w miejscach występowania owadów. Metoda ta jest zupełnie nieinwazyjna, co stanowi jej główną zaletę. Jednocześnie jest bardzo skuteczna. Wykonywaną w ten sposób usługę dezynsekcji w Białymstoku świadczy na przykład Stander.pl.
Przygotowanie do dezynsekcji mieszkania
Zastanawiasz się, jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji metodą inwazyjną? W tym przypadku zakres niezbędnych do wykonania prac jest dosyć szeroki. Niezbędne jest udostępnienie wszelkich zakamarków oraz zabezpieczenie pożywienia i roślin. Koniecznie trzeba też zabezpieczyć cenne przedmioty. Pomieszczenie musi zostać opuszczone przez ludzi i zwierzęta domowe.
W przypadku lamp owadobójczych i lepów powyższe środki ostrożności są zbędne. Podobnie jest w sytuacji, gdy dezynsekcja w mieszkaniu jest prowadzona z użyciem żelowania. Warto wtedy odsunąć meble od ścian, by umożliwić fachowcom szybkie dotarcie do wszystkich zakamarków. Zaleceniem specjalistów jest także wyczyszczenie powierzchni. Kurz zalegający na meblach czy podłodze może zmniejszyć skuteczność preparatu owadobójczego.
Jak widać, dezynsekcja nie wymaga zbyt dużych przygotowań, zwłaszcza jeśli stosuje się metodę nieinwazyjną. Pamiętaj, że przed przeprowadzeniem procedury, specjalista powinien poinformować Cię o ewentualnych, dodatkowych przygotowaniach.