5 sposobów, aby uskładać na wakacje

29 marca 2020
5 sposobów, aby uskładać na wakacje

Wakacje zbliżają się wielkim krokiem, a ty już oczami wyobraźni widzisz się na plaży, popijając beztrosko drinka z palemką. A czy zaczęłaś już odkładać pieniądze na wakacje? Pewnie nie, bo zapewne podobnie jaki miliony Polaków w ogóle nie umiesz oszczędzać. Niby gdzie miałaś się tego nauczyć, w szkole o pieniądzach się nie rozmawia, a ty po prostu jak co roku, sięgniesz po pożyczkę. Nie będziesz w tym osamotniona, bo firmy pożyczkowe notują w okresie wakacji najwyższe obroty. A może w tym roku zrobić inaczej i po prostu uskładać pieniądze?

1. Załóż konto celowe
To bardzo proste i większość banków udostępnia bezpłatnie taką opcję, a nawet często dodatkowo płaci za korzystanie z niej, organizując setki promocji. Otwierasz konto oszczędnościowe i przelewasz określoną kwotę. Bank podpowie ci nawet, ile powinnaś odkładać co miesiąc, aby osiągnąć swój finansowy cel. Tyle że ty nie bardzo umiesz, tak od razu po otrzymaniu wynagrodzenia pozbywać się pieniędzy.

2. Wybierz skarbonkę
Tradycyjna skarbonka to świetna metoda na składanie pieniędzy. Po prostu ustalasz sama ze sobą, że każdą pięciozłotówkę, która zostanie w twoim portfelu pod koniec dnia, wrzucisz do skarbonki. Można w ten sposób uzbierać naprawdę spore pieniądze, tyle tylko, że faktycznie musisz na co dzień posługiwać się pieniędzmi, a ty wolisz kartę i papierowe pieniądze masz rzadko.

3. Postaw na automatyzację
Większość banków daje nam bardzo ciekawą możliwość odkładania każdej końcówki od transakcji wykonanej kartą. To proste, ustawiasz w poleceniach bankowych, do jakiej kwoty pełnych złotych ma być zaokrąglana transakcja. Jeśli wybierzesz zaokrąglanie do pełnych dziesięciu złotych, a za zakupy zapłacisz 8, 50, z twojej karty zniknie kwota 10 zł, z czego część będzie twoją zapłatą, a pozostałe 1, 50 trafi na celowe konto oszczędnościowe. Parametry możesz ustawić tak, jak ci wygodnie… zaokrąglać do 5 zł, czy 10, czy po prostu odkładać określony procent od transakcji. Nawet nie zauważysz, że cokolwiek oszczędzasz, a finalny efekt cię zaskoczy.

4. Baw się
Oszczędzanie może być zabawą i wyzwaniem. Postaw sam przed sobą wyzwanie odkładania co tydzień jakiejś kwoty. Ustal, że w pierwszym tygodniu ma to być 1 zł, a w kolejnym dwukrotnie, w trzecim już trzykrotność. W końcu roku dojdziesz do kwoty 52 złote i nadal nie będzie to trudne. Jeśli skrupulatnie będziesz trzymał się tej zasady, zgromadzisz przez rok 1378 zł. To nieduże pieniądze, ale i ty w żaden sposób nie odczujesz uciążliwości odkładania. Może być trudniej, może to przecież być wielokrotność dwóch czy pięciu złotych.

5. Stwórz budżet domy i rób to na serio
To rozwiązanie, do którego powinien dojść każdy dorosły i racjonalnie myślący o przyszłości człowiek. Najprostsza metoda oszczędzania pieniędzy to właściwe dysponowanie swoim budżetem i planowanie wydatków, w taki sposób, aby pieniądze na wakacje po prostu mieściły się w naszych planach finansowych na każdy rok. W ten sposób nic nas nie zaskoczy.

Dodaj komentarz