Za co musimy dodatkowo zapłacić u kuriera

16 kwietnia 2020

Przesyłka kurierska to nie tylko dostarczenie paczki z punktu A do punktu B. Mamy wiele dodatkowych opcji, z których możemy skorzystać. Za większość z nich obowiązuje dodatkowa opłata. Naliczenie nieprzewidzianych kosztów może także nastąpić w momencie, gdy nie wywiążemy się z umowy. Jakie rzeczy są zawarte w umowie? Jakie są to opłaty? Co dodatkowo może wykonać kurier? O wszystkim dowiesz się z tego artykułu – zamów kuriera dopiero po przeczytaniu!

Za co kurier może naliczyć dodatkowe koszty?

Nawet jeśli zapłacimy za przesyłkę online może dojść do sytuacji, w której nagle otrzymuje powiadomienie o dodatkowych kosztach. Choć wydaje nam się, że wszystko zrobiliśmy jak trzeba, a paczka jest już u kuriera, czasem przeoczymy ważne szczegóły. Stąd właśnie biorą się dodatkowe koszty. Dlatego właśnie zawsze trzeba czytać dokładnie wszelkie informacje!

Nieprawidłowe dane

Przede wszystkim dodatkowe koszty mogą zostać naliczone w momencie, gdy rzeczywiste wymiary i waga paczki nie pokrywają się z podanymi przez nas w formularzu. Oczywiście dodatkowe koszty są naliczane w przypadku dużej różnicy, nie chodzi tu o 1 czy 2 centymetry.

Zapakowanie przesyłki

Kolejna rzecz to nieprawidłowe zapakowanie przesyłki. Jeśli nasz paczka jest zapakowana w karton w kształcie prostokąta lub kwadratu musimy nadać ją jako przesyłkę niestandardową. Jest ona droższa, jednak w przypadku niezaznaczenia odpowiedniej rubryki koszty i tak zostaną naliczone w późniejszym czasie.

Opcja „pusty pojazd”

Ostatnia kwestia to niestawienie się o umówionym czasie podczas przyjazdu kuriera po odbiór przesyłki lub też  nieprzygotowanie paczki. Firmy kurierskie zabezpieczają się przed tak zwaną opcją „pusty pojazd”. W zależności od kuriera jest to kwota od kilku do kilkunastu złotych.

Za co musimy dodatkowo zapłacić u kuriera?

Są także opcje, które samodzielnie możemy wybrać jako dodatek do naszej przesyłki kurierskie. Może być to na przykład zlecenie pobraniowe. Np. kurier InPost odbierze od adresata pieniądze za zawartość przesyłki. Zwykle taka usługa kosztuje kilka złotych. Następna opcja to dodatkowe ubezpieczenie przesyłki, może wynieść ono nawet 50000 złotych! Jeśli zależy nam na czasie mamy możliwość zlecenia odbioru paczki w ten sam dzień, co nadanie. Można także dopłacić za dostarczanie w godzinach wieczornych, czyli po 18, a także w sobotę.

Ile wynoszą dodatkowe opłaty u kurierów?

Wszystkie ceny zależą od danej firmy kurierskiej i z pewnością znajdziemy je na stronach internetowych poszczególnych kurierów. Nie są to jednak bardzo wysokie koszty, więc przy jednorazowej wysyłce lub przy wyjątkowej potrzebie nie ucierpi na tym mocno nasz portfel. Także w przypadku niestandardowych produktów musimy przygotować się na większą cenę, jednak nie ma na to sposobu. Czasem to jedyna opcja, aby przesłać ważny produkt pod wskazany adres. Zawsze warto sprawdzić, gdzie dany dodatek kosztuje najmniej, aby nie przepłacić. Przydatna może być przy tym strona do porównywania ofert przesyłek kurierskich.

Dodaj komentarz