Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

18 maja 2020

Sama weryfikacja certyfikatu nie wystarczy do sprawdzenia wiarygodności firmy. Parabanki, jako instytucje finansowe, są zarejestrowane, a zatem muszą posiadać numer NIP.

Choć w porównaniu do lat ubiegłych, obecnie mamy dużo bezpieczniejszą sytuację, jeśli chodzi o sektor pozabankowy, to i tak oszustów podszywających się pod firmy pożyczkowe, nie brakuje. Dlatego zawsze sprawdzajmy z kim podpisujemy umowę pożyczkową. Jak to zrobić? Oto klika cennych rad.

Jak sprawdzić autentyczność witryn firm pożyczkowych?

Bardzo często oszuści tworzą strony internetowe, które do złudzenia przypominają witryny różnych firm pożyczkowych. Jeśli nie zauważymy, że mamy do czynienia z fałszywą stroną www to możemy w nieświadomości przelać im opłatę manipulacyjną lub też wysłać kosztowny SMS weryfikujący.

Jak zatem zweryfikować autentyczność takich witryn? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy dana strona internetowa posiada certyfikat SSL. Informacje o tym zabezpieczeniu uzyskamy po najechaniu kursorem na kłódkę (najczęściej zieloną), która znajduje się przy adresie. Jeśli takie certyfikatu brakuje bądź jest wystawiony na inną firmę niż sugeruje nam to wygląd strony, to jest to znak, że możemy mieć do czynienia z oszustami.

Gdzie można dokonać weryfikacji firmy pożyczkowej?

Sama weryfikacja certyfikatu nie wystarczy do sprawdzenia wiarygodności firmy. Parabanki, jako instytucje finansowe, są zarejestrowane, a zatem muszą posiadać numer NIP. Możemy go sprawdzić, wraz z nazwą firmy, w Krajowym Rejestrze Sądowym, który dostępny jest online. Należy jednak znać numer NIP, KRS lub nazwę firmy. W ten sposób sprawdzimy czy dany podmiot rzeczywiście istnieje, a także od kiedy działa na rynku i czy nie zawiesił działalności.

Poza tym możemy też zajrzeć na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Umieszczane są tam firmy, co do których zachodzi podejrzenie, że prowadzą niezgodne z prawem praktyki.
Kolejnym miejscem do wersyfikacji jest Rejestr Firm Pożyczkowych. Pożyczkobiorca prowadzący rzetelnie swoją działalność z pewnością wpisze swoją firmę do tego rejestru, który prowadzony jest przez Związek Firm Pożyczkowych.

Na koniec możemy zajrzeć również do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sprawdzając ten rejestr upewnimy się, że pożyczamy od legalnie działającej firmy. Szukasz bezpiecznej firmy pożyczkowej? Sprawdź ofertę na https://www.extraportfel.pl.

Dokładnie czytaj umowę!

Decydując się na pożyczki chwilówki, koniecznie pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu umowy. Sprawdźmy czy dane firmy są zgodne z informacjami, które znaleźliśmy na jej stronie czy w materiałach reklamowych. Do umowy zawsze pożyczkodawca powinien też dołączyć formularz informacyjny. Dzięki niemu dowiemy się, jakie koszty poniesiemy z tytułu zaciągniętej pożyczki i dzięki temu będziemy mogli ocenić jej opłacalność.

Korzystanie z firm pożyczkowych może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że podchodzimy do tego z głową. Zawsze sprawdzajmy, z kim nawiązujemy współpracę i koniecznie dokładnie czytajmy warunki umowy.

Dodaj komentarz