Jeżeli pracowałeś legalnie za granicą, możesz starać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Zazwyczaj dotyczy to osób, które wyjeżdżają do pracy sezonowo na kilka miesięcy. Dzięki temu mogą otrzymać na swoje polskie konto bankowe dodatkowe kilkaset euro. Osoby, które pracowały w Niemczech lub Austrii, o zwrot podatku mogą starać się odpowiednio – do 4 lat wstecz, jeśli chodzi o Niemcy, oraz do 5 lat wstecz w przypadku Austrii.
Rozliczenie PIT z Niemiec – terminy i wymagane dokumenty
Rozliczenie podatku z Niemiec jest szybkie i nie zawiera wiele trudu osobom, które dokonują tego po raz pierwszy. Cała procedura opiera się na systemie elektronicznym. Pełna wymiana danych z niemieckim urzędem skarbowym – Finanzamt, pozwala na bezpieczne i krótkie wypełnienie zeznania podatkowego i wysłania go bezpośrednio do urzędu, który rozpatruje je automatycznie.
Zwrot podatku z Niemiec mogą uzyskać podatnicy, którzy pracowali w tym kraju legalnie, a ich dochód przekroczyć 10 700 euro w okresie podatkowym. Niezbędne do jego uzyskania będzie skompletowanie dokumentów, czyli kopii karty podatkowej, druku EU – EWR, a także informacji na temat kosztów dojazdów, czy umowy najmu mieszkania. Podatników obowiązuje maksymalny termin złożenia zeznania podatkowego do dnia 31 maja.
Rozliczenie PIT-u z Austrii – obowiązki podatników
W sytuacji, gdy mamy status rezydenta, bądź jesteśmy zameldowani w Austrii, nasz dochód przekracza 12 tys. euro lub otrzymaliśmy wezwanie pisemne od austriackiego urzędu skarbowego, mamy obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Cały proces może potrwać od 2 do 6 miesięcy, a maksymalny termin dostarczenia niezbędnych formalności to 30 kwietnia.
W Austrii istnieje sporo ulg podatkowych, które mogą podnieść nam ewentualny zwrot podatku. Są to m.in. ulgi na dzieci oraz ulgi z tytułu dojazdu do pracy. Więcej informacji na temat rozliczenia podatkowego z Austrii, dostępnych jest pod adresem – https://holandia.org/zwrot-podatku/austria/.