Share This Article
Stan upadłości firmy w zdecydowanej większości przypadków kończy się jej zamknięciem. Właśnie dlatego upadłościom najlepiej zapobiegać. O czym trzeba wtedy pamiętać? Jak wspierać firmę w momencie, gdy ma ona narastające problemy ze spłatą zadłużeń?
Co może doprowadzić do upadłości?
Problem upadłości dotyka obecnie wielu firm. Sytuacja wywołana przez koronawirusa spowodowała, że aktualnie na bankructwo narażona jest spora liczba przedsiębiorstw z różnych branż, nie tylko gastronomicznej, turystycznej czy eventowej.
Biznes przypomina system naczyń połączonych, dlatego wtedy, gdy w jednej firmie dochodzi do problemów z wypłacalnością, mogą one zacząć dotykać kolejne firmy – klientów i kontrahentów.
Najczęściej upadłość firmy jednoosobowej lub spółki jest zatem kwestią zatorów płatniczych, czyli sytuacji, gdy jedna z firm ma trudności z regulowaniem należności, więc nie płaci wtedy kolejnym firmom, co powoduje, że także one zaczynają zmagać się z niewypłacalnością.
Upadłość może być także konsekwencją wielu innych zdarzeń, między innymi podjęcia niekorzystnych decyzji inwestycyjnych, braku reklamy, niedopasowania oferty do potrzeby grupy docelowej, wysokich cen czy niskiej jakości obsługi klienta.
Jak zapobiegać bankructwu firmy?
Trudno jednoznacznie wskazać, w jaki sposób można zapobiec bankructwu firmy, ponieważ jej sytuacja finansowa jest najczęściej wynikiem szeregu czynników splatających się ze sobą.
Aby zapobiegać bankructwu, warto pamiętać o tym, by:
- odpowiednio dobierać partnerów biznesowych – klientów i kontrahentów, można sprawdzić ich wcześniej w dostępnych online bazach
- nie podejmować ryzykownych inwestycji w momencie, gdy istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia finansów firmy
- stale szukać oszczędności i optymalizować wydatki
- korzystać z dodatkowych usług dla firm, na przykład wirtualnego biura, faktoringu
W sytuacji, gdy firma zaczyna mieć coraz gorsze wyniki finansowe, warto pomyśleć o wdrożeniu postępowania restrukturyzacyjnego. Dzięki niemu można całkowicie zmienić aktywna i pasywa firmy tak, by zapobiec dalszemu zadłużaniu się i uzyskać lepsze wyniki finansowe.
Jeszcze więcej porad dla przedsiębiorców można znaleźć już teraz w serwisie internetowym poświęconym finansom i biznesowi pod adresem www.platnosciorange.pl.
Co wtedy, gdy firma staje się niewypłacalna?
Jeżeli pomimo zastosowania odpowiednich zmian sytuacja firmy nie poprawia się, a niewypłacalność trwa już od dłuższego czasu, można zdecydować się na ogłoszenie upadłości przed sądem.
Procedura upadłościowa pozwala przedsiębiorcy na spłacenie zobowiązań, dzięki czemu wyjście na finansową prostą staje się wtedy jeszcze łatwiejsze.