10 metod na osiągnięcie sukcesu w życiu

30 marca 2020
10 metod na sukces

Często daje się usłyszeć pogląd, że największym wrogiem na drodze do sukcesu, którego można spotkać, jesteśmy my sami. Choć częściej źródła porażki szukamy w innych, to od nas zależy to, czy znajdujemy się na ścieżce prowadzącej do zwycięstwa, czy też na równi pochyłej prowadzącej do porażki. To my sami narzucamy sobie bariery i przeciwdziałamy własnemu szczęściu. W jaki sposób? Oto 10 najczęstszych barier i zachowań, które narzucamy sobie sami.

1. Bycie w ciągłym rozproszeniu

Tego typu sytuacje można określić też “łapaniem kilku srok za ogon”. Jeśli staramy się zrobić zbyt wiele na raz istnieje duże prawdopodobieństwo, że nic nie zrobimy dobrze, a sporo spraw zawalimy. Dlatego warto skupić się na jednej sprawie, konkretnym celu i do niego dążyć. Ustalenie priorytetów i tego, co tak naprawdę chce się robić nie jest łatwe, ale gdy poświęcimy się jednej sprawie, prawdopodobieństwo sukcesu wzrasta.

2. Działaj, a nie mów o działaniu

Ile razy sami to zrobiliście albo widzieliście swoich znajomych, którzy mówili: “zaczynam chodzić na siłownię”, “zaczynam biegać”, “rozpoczynam trening do maratonu”, “będę się uczył mandaryńskiego!”? Dużo mówienia, mało działania, wielkie plany, ale żadnej realizacji. Efektu nigdy nie było, cel się rozmywał, potem znikał zupełnie. Krótką metodą na tego typu sytuacje jest działanie. Po prostu. Bez ogłaszanie tego światu w mediach społecznościowych.

Gdy ogłaszamy swój plan, ludzie często biją nam brawo. Tylko, że jest to aplauz dla zamiaru, a nie dla działania. Ogłaszanie planów wszem i wobec często przynosi więc skutek odwrotny od zamierzonego. Piszemy, że rozpoczynamy proces odchudzania – na portalach społecznościowych sypią się serduszka, gratulacje, słowa uznania… Tylko potem się okazuje, że nie ma motywacji, by zrobić cokolwiek z postanowieniem.

3. Spędzanie czasu z niewłaściwymi ludźmi

Nie jest żadną tajemnicą, że otaczający nas ludzie mają wpływ na nasze życie. Jednak to od nas zależy jakimi ludźmi się otaczamy. Drogi są dwie. Albo wybierzemy towarzystwo, które wyzwoli w nas naszej najgorsze cechy, albo grupę, która będzie nas motywować do bycia najlepszą wersją siebie.

4. Koncentrowanie się na negatywach

Optymistyczne podejście do życia nie wyklucza bycia realistą, ale najgorsze co można zrobić to pogrążyć się w pesymizmie i zgryzocie. Negatywne myśli mają wpływ na motywację i chęć do robienia czegokolwiek. Na pewno każdy z Was zna wiecznego marudę, niszczyciela dobrej zabawy i uśmiechów dzieci. Poddanie się wyłącznie takiej postawie donikąd nie prowadzi.

5. Prokrastynacja

Prokrastynacja to ciągłe odkładanie czegoś na później. Jeśli mamy jakiś deadline to warto się go trzymać i kończyć pracę wtedy kiedy trzeba. Przedłużanie terminów nie sprawi, że efekt końcowy będzie lepszy.

6. Niesłuchanie innych

Bycie dobrym słuchaczem może przynieść naprawdę pozytywne efekty. Nie tylko pozwala na obejrzenie danej sytuacji z różnych perspektyw, ale pomaga budować i zacieśniać relacje, które mogą pozytywnie zaowocować w dłuższej perspektywie.

7. Poddanie się lenistwu

Każdy ma czasem ochotę anulować plany, ulec leniwej części siebie i leżeć do góry brzuchem cały dzień. Czasem wręcz tytanicznym wysiłkiem jest zmuszenie się do wyjścia z domu, nawet jeśli za drzwiami czeka na nas zabawa. Jeśli poddajemy się lenistwu, nie korzystamy z życia w pełni. To także nie fair względem naszych bliskich.

8. Brak ciekawości świata

Kiedyś świat był bardziej zabetonowany. Często ludzie wykonywali ten sam lub podobny zawód do tego, który wykonywali ich rodzice. Dostęp do nauki i zwiedzania świata był mocno ograniczony. Ale teraz jest zupełnie inaczej. Internet i upowszechnienie się edukacji otwiera wiele drzwi. Nie znaczy to, że wszystkie bariery zniknęły, bo one nadal gdzieś tam są, ale żyjemy w czasach, w których żal nie skorzystać z możliwości, które daje nam świat.

Brak ciekawości świata to jedna z największych barier w drodze do sukcesu.

9. Bądź miły

Bycie niemiłym dla ludzi donikąd nie prowadzi. Budowanie pozytywnych relacji i współpraca nie bolą, a mogą przynieść bardzo pozytywne skutki. W grupie jest raźniej i łatwiej. Niemiłe osoby nie mogą liczyć na pomoc.

10. Nigdy się nie poddawaj

Thomas Edison powiedział: “najprostszą metodą do osiągnięcia sukcesu jest spróbowanie jeszcze raz”. Porażka jest nieodłącznym elementem życia. To od nas zależy czy po kolejnej porażce odpuścimy czy też będziemy próbowali aż się uda. Gdy się poddajemy sukces jest tym czego nigdy nie ujrzymy.

Dodaj komentarz