Share This Article
Tkaniny dekoracyjne mają wielki wpływ na odbiór pomieszczenia. Czasem obecne są jako niewielki detal, a czasem stosowane na dużych meblach, gdzie mocno zaznaczają swoją obecność. Jednak z czego wytwarzane są najpopularniejsze tkaniny dekoracyjne?
Szenil
Szenil to tkanina nie tylko elegancka, ale także niezwykle wytrzymała. Z wyglądu, w zależności od splotu, może on przypominać sztruks lub welur. Stworzona jest ona z tzw. nici szenilowej. Pozyskuje się ją z akrylu i poliestru. Oznacza to, że szenil to materiał sztuczny. Dzięki temu łączy on wiele zalet. Nie tylko wyróżnia się wyjątkowym wyglądem, ale też jego miękkość zachęca do wypoczynku na meblach nim obitych. Nie można też zapominać o jego ogromnej wytrzymałości, w tym na przetarcia. Oznacza to, że wiele osób znajdzie w szenilu idealne rozwiązanie do swoich domów – nie tylko pod względem ozdobnym, ale też praktycznym. Ze względu na to, że jest on pozyskiwany z akrylu i poliestru, dostępny jest on także w wielu wariantach kolorystycznych, a nieraz także dodatkowo wzmacniany lub pokrywany warstwą ochronną.
Plusz
Pod nazwą „plusz” kryje się kilka materiałów, które jednak łączy jedno: są one bardzo przyjemne w dotyku i niezwykle efektowne dzięki puszkowi, jakim są one pokryte. Najczęściej w ten sposób nazywany jest welur i aksamit, które różnią się sposobem uzyskiwania krótkich włosków, a także ich długością. Zarówno jeden jak i drugi wytwarzany jest z materiałów naturalnych i składa się z dwóch warstw. Pierwsza, stanowiąca podłoże, najczęściej pozyskiwana jest z bawełny. Druga nazywana jest runem i zazwyczaj jest ona wytwarzana z jedwabiu. Można jednak spotkać się także z opcją bawełnianą lub wełnianą. Niezależnie jednak od konkretnego materiału, plusz zawsze zachwyca i jest niezwykle efektowny. Z tego względu doskonale sprawdza się w wielu wnętrzach – zarówno jako niewielki detal, jak i jako obicie dużych mebli wypoczynkowych.
Plecionki
Plecionki to bardzo szeroka kategoria, którą łączy konstrukcja. Mają też bardzo długą historię – wytwarzane one były już w czasach prehistorycznych, chociażby z trawy czy z pasków skóry. Obecnie, ze względu na cenę, wytrzymałość, ale często też właściwości antyalergiczne, dużą popularnością cieszą się materiały sztuczne, pozyskane, chociażby z poliestru i poliuretanu, jak w przypadku chętnie wybieranej alcantary. Jednak klasyczne plecionki często wytwarzane są z naturalnych materiałów. W tym zakresie prym wiedzie len, bawełna i wiskoza. Wybór jest bardzo szeroki, co można zobaczyć w asortymencie przodujących producentów, takich jak Rad-Pol. Niezależnie jednak od tego, który rodzaj zagości w konkretnym wnętrzu, z pewnością będzie nie tylko cieszyć on oko pięknym wyglądem, ale też dużą wytrzymałością.
Żakard
Żakard jest jedną z bardziej ozdobnych tkanin. Łatwo go rozpoznać po wyrazistych wzorach. Powstaje on na specjalistycznych krosnach, co pozwala uzyskać wysoką jakość. Tradycyjnie żakard wytwarzany był z naturalnych materiałów naturalnych: bawełny, wełny i jedwabiu. Obecnie coraz częściej jednak w jego pozyskiwaniu używa się również syntetyków. Żakard można także podzielić na pojedynczy oraz wielowarstwowy. Można je rozróżnić po tym, jak wyglądają wzory na tkaninie. W pierwszym przypadku są one bardziej płaskie – w drugim bardziej wielowymiarowe. Należy pamiętać, że żakard jest także niesamowicie praktyczny. Jego wyjątkowy wygląd jest zasługą przede wszystkim techniki tkania. Stosowane do jego uzyskania materiały zapewniają jednak trwałość, a w przypadku sztucznych domieszek także łatwość w utrzymaniu czystości.