Rękawice elektroizolacyjne – podstawowe narzędzie pracy każdego elektryka

21 marca 2022

Zawód elektryka jest niezwykle niebezpieczny i obarczony wieloma zagrożeniami. Aby prawidłowo postępować z instalacją elektryczną potrzebna jest nie tylko wiedza, odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, ale także specjalistyczny sprzęt i zabezpieczenia, które w razie wypadku mogą uratować życie albo zminimalizować urazy. Najczęstszym wypadkiem, jaki pojawia się w pracy elektryka, to porażenie prądem. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy prąd ma bezpośredni kontakt z dłońmi lub innymi częściami ciała lub poprzez narzędzie trzymane w ręce elektryka, które przewodzi prąd. Dlatego obowiązkowym zestawem do pracy z prądem są RĘKAWICE ELEKTROIZOLACYJNE.

Rękawice elektroizolacyjne – jakie wybrać?

Wybierając rękawice elektroizolacyjne warto poznać najpierw ich rodzaje i właściwości, a następnie dobrać odpowiednie do swojego zawodu lub potrzeb. Rękawice elektroizolacyjne wykonane są z wysokiej jakości lateksu i można wykorzystać je do prac z prądem pod napięciem od 1 kV do 30 kV (jako dodatkowe narzędzie elektroizolacyjne), wszystko w zależności od tego, jaki rodzaj rękawicy wybierzemy. Rękawice elektroizolacyjne dzielą się na 5 głównych klas pod względem ochrony przed napięciem:

  • klasa 00, która umożliwia pracę z prądem do napięcia 2,5 kv,
  • klasy 0, która umożliwia pracę z prądem do napięcia 5 kV,
  • klasy 1, która umożliwia pracę z prądem do napięcia 10 KV,
  • klasy 2, która umożliwia pracę z prądem do napięcia 20 kV,
  • klasy 3, która umożliwia pracę z prądem do napięcia 30 kV.

Zagrożenie porażenia prądem występuje nie tylko w pracy elektryka. Rękawice chroniące przed porażeniem mogą przydać się nawet w biurze podczas pożaru, albo w domu dla majsterkowiczów, którzy na własną ręką próbują uporać się z drobnymi usterkami i naprawami.

Gdzie kupić rękawice elektroizolacyjne?

Rękawice elektroizolacyjne dostaniemy w wielu miejscach stacjonarnie i online, jednak należy pamiętać, że nie tylko one stanowią zabezpieczenie osobiste elektryka. Dlatego warto wybierać miejsca, takie jak na przykład sklepy bhp, w których dokonamy kompleksowych zakupów z wyborem najlepszych produktów i atrakcyjną ceną. Plusem zakupów internetowych będzie na pewno niższa cena niż w przypadku zakupów stacjonarnych, większy wybór asortymentu oraz możliwość obniżenia kosztów przy zamówieniach dotyczących ilości hurtowych. A o czym jeszcze należy pamiętać kompletując wyposażenie osoby pracującej z prądem? Przede wszystkim o tym, że każda z części ubioru i ochrony osobistej, nie tylko rękawice, powinna mieć właściwości elektroizolacyjne. Czy to ochrona twarzy i głowy czy innych części ciała powinna być dedykowana do pracy pod napięciem.

Dodaj komentarz