Oszczędzanie czy inwestowanie? Jak oszczędzać, w co inwestować?

1 września 2020

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że warto mieć odłożone środki na przysłowiową czarną godzinę. Po jakimś czasie, kiedy tych pieniędzy będzie już więcej, niektórzy myślą o tym, jak je pomnożyć i szukają pomysłów na inwestowanie. Jak się do tego zabrać? Jak oszczędzać i w co zainwestować odłożone środki?

Oszczędzać czy inwestować?

Oszczędzanie i inwestowanie to dwa różne pojęcia. Pierwsze zakłada odkładanie pieniędzy, które przechowywane są w bezpieczny sposób. Nie ponosi się przy tym ryzyka. Środki są gromadzone systematycznie, może służyć temu konkretny cel, np. zakup mieszkania, ale nie musi. Czym innym jest inwestowanie. W tym przypadku zamierzeniem jest lokowanie kapitału z myślą o pomnożeniu pieniędzy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że można na tym zyskać, ale i stracić. Na temat lokowania pieniędzy powstało wiele pomocnych publikacji, w co inwestować podpowie Ci artykuł na teleexpress.pl. Przyjrzyjmy się bliżej sposobom na odłożenie środków i pomnożenie kapitału.

Jak oszczędzać pieniądze?

Najtrudniej jest zacząć. Nie każdy uważa, że ma z czego oszczędzać, jednak nawet najdrobniejsze kwoty odkładane regularnie, w końcu zamienią się w zauważalny kapitał. Sposobów na oszczędzanie jest mnóstwo. Warto zacząć od zmiany swoich codziennych nawyków. Niektórzy potrafią wiele zaoszczędzić na jedzeniu. Chodzi o to, by robić zakupy wyłącznie z listą, szukać promocji, ograniczyć wizyty w restauracjach, kupowanie kawy na wynos. Lepiej też samemu przygotowywać kanapki do pracy, robić zapasy na zimę itp. Oszczędzanie dotyczy też produktów bankowych. Należy przyjrzeć się nieużywanym rachunkom, zamknąć je, sprawdzić, ile płacimy za konto, poszukać ewentualnie ofert, które są darmowe. Warto też korzystać z premii moneyback, która jest proponowana przez wiele banków. Sposobów na oszczędzanie jest znacznie więcej. Każdy sam może przygotować sobie taką listę, z czego może zrezygnować. Dobrze przy tym pomyśleć o odkładaniu środków nie do skarbonki, a np. na otwarte konto oszczędnościowe, które jest oprocentowane.

W co inwestować pieniądze?

Sposobów na inwestowanie jest równie dużo. Wiele zależy od tego, jakie kwoty mają być lokowane. Niewielkie sumy dobrze jest odkładać właśnie na wspomniane powyżej konta oszczędnościowe. Można też pomyśleć o lokatach, warto sprawdzić, co lepiej się opłaca. Niektórzy idą o krok dalej i decydują się na inwestowanie w obligacje lub kupują jednostki funduszy inwestycyjnych, to jednak wymaga większej wiedzy na ten temat. Większe kwoty do lokowania to też większe możliwości. Mając zgromadzony konkretny kapitał, wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości. Można kupić np. mieszkanie do remontu po niższej cenie, niektórzy nabywają lokale pod wynajem, na czym oczywiście zarabiają. Dysponując większymi środkami, inwestować można również we własny biznes, jednak trzeba mieć na to pomysł. Pieniądze można lokować również w dobra materialne, np. w złoto, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie. Niektóre tego rodzaju rzeczy mogą wraz z upływem czasu jeszcze zyskać na wartości.

Dodaj komentarz