O co warto zadbać planując budowę basenu ogrodowego?

24 lipca 2020

Budowa przydomowego basenu wymaga od właścicieli działki podjęcia wielu ważnych decyzji, które zadecydują o tym, jak będzie się z tego akwenu korzystało domownikom. Chodzi nie tylko o komfort pływania i radość z moczenia się w basenie w czasie letnich dni, ale również o bezpieczeństwo kąpieli i odpowiednie zabezpieczenie zbiornika przed nieczystościami. Na co warto zwracać uwagę już na etapie planowania budowy?

Co powinien zawierać projekt basenu?

Podstawowy projekt ogrodowego basenu musi uwzględniać jego wielkość, sposób wykończenia oraz instalacje, bez których zbiornik nie byłby w pełni bezpieczny dla korzystających z niego osób. Wśród takich instalacji należy wymienić m.in właściwe filtry piaskowe wpływające na szybkie filtrowanie wody z drobnoustrojów i większych cząsteczek nawiewanych do zbiornika przez wiatr, folie basenowe i linery chroniące powierzchnię wody przez nocnymi zabrudzeniami czy dodatkowe elementy wpływające na podgrzewanie wody przed sezonem wakacyjnym. Warto tu pamiętać, że o ile folie i linery dostępne np. na stronie https://folkpool.pl/folie-basenowe-linery-do-basenu/ można zamontować przy basenie już po jego zbudowaniu, o tyle projekt filtrów do wody czy wbudowanych w ściany baseny instalacji dozujących chlor, należy zaplanować dużo wcześniej. Taki szczegółowy plan pozwoli uniknąć niepotrzebnego kucia kafli basenowych czy przebudowywania ścian tylko po to, żeby umieścić w nich instalację, o której wcześniej nie pomyśleliśmy.

Akcesoria związane z bezpiecznym użytkowaniem zbiorników rekreacyjnych

Ważnym punktem planowania basenu jest także zadecydowanie o tym, w jaki sposób będzie się do niego wchodziło. Tu do wyboru są dwie najbardziej klasyczne możliwości. Pierwsza z nich to odpowiednie drabinki dostępne w wielu różnych typach np. w firmie https://folkpool.pl/drabinki-i-schody-do-basenu/, a drugą są tradycyjne schodki. Czym różnią się te dwie możliwości i dlaczego nie w każdej sytuacji będzie się sprawdzać tylko jedna z nich? Drabinki są doskonałą opcją dla osób młodszych i w średnim wieku. Ich stabilne mocowanie do ściany basenu i powierzchni poziomej tuż przed nim pozwala wygodnie i szybko wejść i wyjść z wody. Minusem może być sytuacja, w której z basenu miałoby korzystać dziecko lub osoba starsza o ograniczonej sprawności. Wąska przestrzeń drabinki i konieczność utrzymania na niej równowagi może być w tych dwóch przypadkach dużym wyzwaniem. Jeśli z basenu będą korzystały osoby starsze lepiej jest w tym momencie postawić na schodki prowadzące prosto do wody. Schodki dają dużo większy zakres ruchu i nie wymagają takiej koncentracji i skupienia, jak drabinka. Jednocześnie rozważając podjęcie decyzji między schodkami, a drabinką warto wziąć pod uwagę rozmiar basenu. Przy małej działce i małej powierzchni zbiornika, problematyczne może być wstawienie w nim schodków, które zajmują dość dużo miejsca. Być może w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie wąskich schodków typowo z myślą o osobie starszej i dodatkowo również drabinki, którą wykorzystają osoby młode i w średnim wieku.

Dodaj komentarz