Niebanalna oprawa okienna – dlaczego warto wybrać żaluzje drewniane?

3 listopada 2022

Dawniej nasze okna zdobiły głównie żaluzje aluminiowe, które dosyć szybko ustąpiły miejsca roletom z tkanin. Dzisiaj ponownie wiele osób rozważa możliwość zamontowania we wnękach okiennych żaluzji – tym razem drewnianych. Czy warto wziąć je pod uwagę?

Czy charakteryzują się żaluzje drewniane?

Żaluzje z drewna swoją konstrukcją przypominają tradycyjne żaluzje z aluminium, jednak są od nich znacznie trwalsze i bardziej eleganckie. Drewno to niezwykle solidny materiał, który od lat króluje w aranżacjach wnętrz. Ma bardzo praktyczne właściwości, a odpowiednio zaimpregnowany nadaje się do stosowania nawet w tak trudnych warunkach, jakie panują chociażby w kuchni czy w łazience.

Żaluzje drewniane są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ wystarczy jedynie regularnie przecierać je zwilżoną ściereczką lub specjalną szczotką – nie wymagają prania ani odkurzania. Największym atutem takiej osłony okna jest jednak jej elegancki wygląd. Drewno, zarówno to w naturalnej kolorystyce, jak i to malowane, wygląda bardzo szykownie i pasuje do każdego stylu aranżacyjnego – od tradycyjnego, poprzez nowoczesny, aż po glamour czy japandi. 

Praktyczne żaluzje drewniane – kontrola oświetlenia i komfort cieplny

Żaluzje z drewna, czyli żaluzje z lameli drewnianych, regulowane sznureczkami, pozwalają w prosty i wygodny sposób kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Skutecznie poprawiają także komfort cieplny pomieszczeń – i latem, i zimą, ponieważ to właśnie przez okna z mieszkań ucieka najwięcej ciepła.

Dzięki drewnianym żaluzjom można w subtelny sposób zapewnić sobie pełną prywatność w każdym wnętrzu, a jednocześnie nadać ciekawy charakter aranżacjom. Takie żaluzje przyjmują różnorodne ubarwienie, dlatego da się dobrać je zarówno do koloru stolarki okiennej, jak i do kolorów ścian czy mebli. W tradycyjnym stylu najlepiej sprawdzają się modele w odcieniach drewna, w nowoczesnym te ciemne, czarne lub antracytowe, natomiast w stylu skandynawskim rozświetlające wystrój żaluzje białe. 

Żaluzje drewniane sposobem na ciekawą oprawę okienną

Żaluzje skutecznie zastępują we wnętrzu zasłony i firany. Stanowią też ciekawą, bardzo efektowną i praktyczną alternatywę dla rolet, które często charakteryzują się dużą awaryjnością, łatwo brudzą się i niszczą. Żaluzje z drewna są natomiast ponadczasowe, trwałe i bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Warianty z egzotycznych gatunków drewna odznaczają się dodatkowo lekkością, dzięki czemu ich obsługa nie sprawia trudności nawet dzieciom czy osobom starszym.

Dodatkowym atutem jest fakt, że żaluzje drewniane można zamontować samodzielnie i to w dowolnym miejscu – na oknie, nad wnęką okienną, a nawet pod sufitem. Drewniane lamele wprowadzają do aranżacji akcent naturalności, który dobrze prezentuje się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wystrojach. Szczególnie zjawiskowo wyglądają takie żaluzje w słoneczny dzień, kiedy światło przedostające się do pomieszczenia pomiędzy deseczkami tworzy we wnętrzu niezwykle klimatyczne efekty wizualne.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz