Nie wiem kim chcę być!

31 marca 2020
nie wiem kim chcę być

Czasami wydaje ci się, że wszyscy wokół ciebie wiedzą, kim chcesz być, kiedy dorośniesz. Zapewne większość ludzi spędza dużo czasu na podejmowaniu życiowych decyzji. Prawdopodobnie wiele dzieci marzy o zostaniu gwiazdą rocka lub gwiazdą popu. Później możesz poczuć falę chęci zostania weterynarzem, ponieważ bardzo lubisz psa w domu.

A może chcesz zostać policjantem?

Niestety nie jest to tak proste, jak ci się wydaje, gdy jesteśmy młodzi. Nie jest tez prawdą, że każdy rodzi się z poczuciem tego, kim chce być, gdy dorośnie. Wybór pojawia się już w wieku 15 lat. Po ukończeniu szkoły średniej pojawia się twój pierwszy wybór, nad którym zastanawiasz się i analizujesz co będzie dalej, gdy zostaniesz ”dorosłym”. W szkole podstawowej musisz zdecydować, czy chcesz podjąć kształcenie zawodowe, czy przygotowanie do nauki, co wydaje się dużą i ważną decyzją. Chcesz zostać elektrykiem lub pracować w służbie zdrowia? Czy chcesz uczyć się po szkole średniej? Jest to trudny wybór i może wydawać się przytłaczające, że trzeba dokonać takiego wyboru jako 15-16 lat.

Na szczęście wybór szkolnictwa wyższego nie musi wiele mówić o pozostałej części twojego wykształcenia lub kariery. Jeśli rozpoczniesz naukę zawodu w szkole branżowej możesz po jej ukończeniu kontynuować naukę w technikum lub liceum zaocznym. W ten sposób po zdanej maturze nadal masz możliwość dalszej nauki na studiach. Jeśli uzyskane wyniki matury są zbyt niskie, aby dostać się na wymarzone studia, masz możliwość ich poprawienia. Możesz również zdawać na maturze dodatkowe przedmioty.

Wyższe wykształcenie?

Po szkole średniej będzie inny wybór. Dla niektórych ten wybór jest łatwiejszy, być może dlatego, że w szkole średniej odkryli coś, co ich szczególnie interesuje. Dla wielu wciąż jest to trudne. Jeśli idziesz do doradców studentów, otrzymujesz pytania: „Co lubisz robić w wolnym czasie?”, „Którym przedmiotem jesteś najbardziej zainteresowany?” i „Czy masz jakieś specjalne zainteresowania?”. Może lubisz grać w piłkę nożną w wolnym czasie? Nie oznacza to, że masz ambicję zostać zawodowym piłkarzem. Jeśli angielski jest przedmiotem, który najbardziej lubisz w szkole, niekoniecznie jest to ważna wskazówka na temat tego, czego powinieneś uczyć po szkole średniej. A co, jeśli nie masz specjalnych zainteresowań, a raczej wiele rzeczy, które lubisz trochę?

Uwierz mi, nie jesteś sam

Czas pomyśleć? Wielu uważa, że liceum kończy się nagle i nie ma pojęcia, co robić po zakończeniu roku szkolnego. Ale nie martw się. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, które nie wymagają od ciebie natychmiastowego wyboru konkretnego kierunku. Możesz zacząć pracę, naukę, a może równocześnie pracę i naukę. Wybór należy do ciebie. Możliwe jest również poświęcenie roku na zdobycie kwalifikacji zawodowych na różnego rodzaju kursach.

Zainteresowania zmieniają się na przestrzeni lat. Może zacząłeś edukację, której i tak nie lubiłeś? Możesz zmienić zdanie. Można zacząć coś, czego tak naprawdę nie znasz, jeśli chcesz, po prostu spróbować. Niewiele osób jest całkowicie pewna, co robić, kiedy zaczynają naukę, a wielu jest jeszcze bardziej pewnych siebie po trzech latach. Najważniejsze jest to, co w końcu robisz. Często zmienia się szkołę, rozpoczyna edukację, a następnie kończy pracę i zaczyna coś nowego. Musisz spróbować odnieść sukces i znaleźć coś, co lubisz. Nawet w wieku dorosłym są ludzie, którzy dokonują całkowitej zmiany kariery. Istnieje wiele możliwości zmiany pracy lub dalszego kształcenia. Życie nie kończy się po edukacji i nie trzeba robić tego samego przez resztę życia.

Pamiętaj, że nie jesteś sam i nie denerwuj się, jeśli nie wiesz, kim chcesz być. Bądź aktywny i sprawdź, jakie są twoje możliwości. Rozmawiaj z ludźmi i słuchaj co robią. Może to coś dla ciebie?

Dodaj komentarz