Share This Article
Motoreduktory – wpisując tą frazę w wyszukiwarkę internetową zetkniemy się z takimi pojęciami, jak silnik, przekładnia czy napęd, co dla przeciętnego człowieka jest niewielką wskazówką. Czym są zatem motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?
Co to są motoreduktory i jak działają?
Z pojęciem motoreduktory zetknęły się na pewno osoby pracujące nad silnikami wykorzystywanymi w przemyśle. Motoreduktor łączy w sobie dwa pojęcia, silnik i przekładnia. Jest to podstawowy napęd maszyn, którego najważniejszą funkcję pełni przekładnia oraz pary kół zębatych. Przekładnia ma za zadanie zmniejszyć prędkość obrotową silnika, a jednocześnie nie dopuszczać do zbyt dużego momentu obrotowego. To właśnie od konstrukcji przekładni zależy czy silniki elektryczne będą stosowane do lekkich czy dużych obciążeń i jak długi będzie czas włączenia. Przełożenie redukcyjne za pomocą przekładni, polega na przetworzeniu dostarczonej przez silnik początkowej prędkości obrotowej na wyższą lub niższą. Miara siły i obciążenia reduktora jest moment obrotowy po stronie wyjściowej i wyrażany w niutonometrach. Typy motoreduktora możemy określić za pomocą kierunku, w którym płynie strumień przenoszonej energii. Wyróżniamy wtedy przekładnie płaskie, kątowe i planetarne.
Gdzie motoreduktory znajdują swoje zastosowanie?
Tego typu urządzenia są sercem każdego przemysłu. One napędzają taśmy przemysłowe, różnego rodzaju maszyny transportowe przenoszące towar z jednego miejsca na drugie oraz podnośniki, które utrzymują, podnoszą i puszczają towary różnych ciężarów. Fabryki samochodów nie mogłyby pracować bez motoreduktorów, gdyż napędzają każde urządzenie od momentu produkcji pojedynczych części po końcowy montaż samochodu. Motoreduktory napędzają też taśmy lotniskowe, dzięki którym w szybki sposób możemy odebrać nasze bagaże, a także kolejki górskie dostępne w parkach rozrywki. Są obecne w każdego rodzaju sortowniach, halach produkcyjnych i pomieszczeniach, gdzie towar jest wydawany i pakowany.
Rodzaje motoreduktorów
Motoreduktory możemy podzielić na wiele kategorii pod względem specyfikacji i ich przeznaczenia. Dobrym przykładem na rodzaje motoreduktorów posiada firma „Technical” specjalizująca się w technice napędu i transmisji mocy. Wyróżniają takie motoreduktory, jak ślimakowe, walcowe, walcowo-stożkowe i ze stali nierdzewnej. Pierwsze z nich występują w dwóch wersjach, z korpusem aluminiowym i żeliwnym. Motoreduktory ślimakowe swoja nazwę zawdzięczają ślimacznicy stosowanej w korpusie przekładni i są dobrym rozwiązaniem przy małych obciążeniach. Motoreduktory walcowe z przekładnią walcową posiadają koła zębate obracające się w przeciwnych kierunkach i leżących w jednej płaszczyźnie i wykorzystuje się je w urządzenia nie wymagających zbyt dużej redukcji obrotów, natomiast w motoreduktorach walcowo-stożkowych używa się dwóch kół zębatych wyposażonych w jeden ze stopni o redukcji z kołami stożkowymi. Używa się ich tam, gdzie urządzenie potrzebuje nierównoległego przeniesienia mocy. Motoreduktory ze stali nierdzewnej najczęściej wykorzystujemy dla wymagającego przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, jak różnego rodzaju mieszalniki, miksery, wirówki i dozowniki, gdzie mogą być narażone na kontakt z cieczą. Motoreduktory ze stali nierdzewnej są z przekładniami walcowymi i ślimakowymi, a ich konstrukcja uformowana jest w kolisty kształt.