Koszty i warunki ubiegania się o licencję transportową międzynarodową i krajową.

17 lutego 2021

Licencje transportowe dają przedsiębiorcom możliwość prowadzenia działalności spedycyjnej w zakresie przewozu towarów, ale także ludzi. To legalna forma prowadzenia biznesu związanego z transportem zarówno na skalę krajową jak i międzynarodową. Aby móc zarabiać na przewozie rzeczy i osób, nie wystarczy posiadać wyłącznie samochodu i prawa jazdy. Konieczne jest spełnienie szeregu wymogów i przedstawienie dokumentów, opłacenie licencji i zarejestrowanie pojazdów.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać licencję transportową?

O licencje transportowe mogą ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy, jednak nie wszystkim będzie dane taki dokument otrzymać. Przepisy prawa są tutaj bezwzględne, a do pozytywnej decyzji będziesz potrzebować:

 1. Certyfikatu kompetencji zawodowych zakończonego zdanym egzaminem
 2. Zaświadczenia o braku przewinień skarbowych
 3. Zaświadczenia o dobrej reputacji, co oznacza, że poza zaświadczeniem o niekaralności, należy udowodnić, że jest się odpowiedzialnym przedsiębiorcą nie posiadającym wyroków sądowych w zakresie mienia, środowiska oraz płac i pracy wobec zatrudnionych pracowników

Dodatkowo nie możesz mieć zakazu wykonywania transportu drogowego. W urzędzie ubiegającym się o licencje musisz dodatkowo złożyć poniższe dokumenty:

 1. Odpis z rejestru przedsiębiorców KRS,
 2. Zaświadczenie o nadaniu NIP oraz REGON,
 3. Zaświadczenie o niekaralności,
 4. Kopię Certyfikatu Kompetencji Zawodowych,
 5. Potwierdzenie wymaganej zdolności finansowej,
 6. Kopie dokumentów pojazdów, które będziesz wykorzystywać w transporcie,
 7. Zaświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców,
 8. Dowód wniesienia opłat za wydanie licencji.

Ile kosztują licencje transportowe?

W przypadku licencji transportowych w kraju na przewóz towarów i rzeczy, koszty wahają się do 800 zł do 1000 zł, a okres na jaki możesz otrzymać licencję to 15 lat, 30 lat lub 50 lat. W przypadku krajowego transportu ludzi, koszty są niższe o 100 zł, a okres wydania licencji dokładnie taki sam jak powyżej. Licencje transportowe międzynarodowe wydawane są na okres 5 lat lub 10 lat, a ich koszt to kwota od 4000 zł do 8000 zł. W przypadku transportu międzynarodowego konieczne jest również posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, co wiąże się z kosztem 1000 zł. Do każdej licencji należy również doliczyć opłatę za zarejestrowane w firmie pojazdy. Koszt jaki się z tym wiąże to 10% opłaty od kwoty za udzielenie licencji i nie ma tutaj znaczenia, czy rejestrujemy samochód osobowy, busa czy cokolwiek innego.

Poza gotówką jaką musisz dysponować na opłacenie licencji, pojazdów i kursów, zostanie zbadana Twoja zdolność finansowa, którą poświadczy wyciąg bankowy, papiery wartościowe czy inne dokumenty akceptowane przez urząd. Zabezpieczenie przedsiębiorstwa musi opiewać na poniższe kwoty:

 • 9 000 EUR na pierwszy pojazd w transporcie drogowym
 • 5 000 EUR na każdy kolejny pojazd w transporcie drogowym
 • 50 000 euro w przypadku transportu pośredniczącego w przewozie towarów

Kto może pomóc w uzyskaniu licencji transportowych?

Na rynku znajdziemy wiele firm, które służą wsparciem w zakresie uzyskania licencji transportowych, jednak warto wybierać te, które są sprawdzone i cieszą się dobrymi opiniami Klientów. Jedną z takich firm jest BOS Licencje transportowe, którego główną specjalizacją są właśnie licencje, polisy czy wizy. Wszystko co dotyczy transportu drogowego, przewozu towarów i ludzi, wszelkich zezwoleń i dokumentów z tym związanych jest w obsłudze marki BOS. Jeżeli przerastają Cię związane z licencją transportową formalności, albo zwyczajnie nie masz czasu zająć się tym osobiście, pilnować terminów i skrupulatnie śledzić informacji związanych z Twoją sprawą, warto powierzyć ją profesjonalistom z BOS Licencje transportowe.

Dodaj komentarz