Jak sprawdzić firmę pożyczkową, jak sprawdzić bank kiedy chcesz wziąć kredyt, pożyczkę?

2 listopada 2020

Banki są na ogół rozpoznawalne i każdy kojarzy poszczególne ich nazwy. Zupełnie inaczej jest w przypadku instytucji pozabankowych, czyli firm pożyczkowych, których obecnie jest bardzo dużo i trudno się w nich wszystkich połapać. Ponieważ ich działalność nie jest regulowana prawem bankowym, wiele z nich jest po prostu nielegalna. W poniższym artykule podpowiadamy jak sprawdzić wiarygodność firm pożyczkowych, które czasem podają się również za banki.

Jak sprawdzić bank, w którym chcesz wziąć kredyt?

Panuje powszechna opinia, że najbezpieczniej inwestować pieniądze w banku, gdyż jest to stabilny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa ciężko zaoszczędzonych środków. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić przy wyborze banku, w którym chcemy wziąć kredyt czy otworzyć depozyt. Wybierając bank, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim musi mieć licencję na wykonywanie operacji bankowych. Wydawana jest przez Bank Centralny. Informacje na ten temat można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej. Należy sprawdzić nie tylko dostępność, ale również czas obowiązywania licencji i datę wpisania banku do rejestru. Kolejnym kryterium jest stabilność finansowa, która świadczy o wiarygodności danego banku. Większość działa w formie spółki akcyjnej, co oznacza, że kładzie się na nie obowiązek publikowania sprawozdań finansowych w domenie publicznej. Im większy bank, tym większe prawdopodobieństwo, że w sytuacji kryzysowej otrzyma wsparcie od państwa. Jego wielkość można ocenić na podstawie kapitału zakładowego i kwoty aktywów. Banki oraz usługi bankowe wyjaśnia w artykułach serwis banki365.pl poświęcony tematyce finansowej i bankowej gdzie możesz sprawdzić pozycję banku na podstawie tych wskaźników.

Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 11 października 2015 roku każda firma pożyczkowa musi być wpisana do rejestru KRS. Może działać wyłącznie jako spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością a jej kapitał zakładowy wynosić minimum 200 tysięcy złotych. Po wpisaniu nazwy danej firmy do rejestru powinny od razu wyświetlić się najważniejsze dane. Jeśli ich tam nie będzie, to znaczy, że działa nielegalnie. Kolejnym rejestrem, w którym powinna widnieć to Rejestr Instytucji Finansowych KNF. By móc się tam znaleźć konieczne jest wcześniejsze przedłożenie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności członków spółki za przestępstwa skarbowo-gospodarcze. Ponadto nie zaszkodzi poszukać informacji na temat danej firmy pożyczkowej w internecie np. na forach. Taki zabieg może się przydać zwłaszcza w sytuacji, gdy otrzymasz podejrzanego maila albo dziwny telefon. Lepiej sprawdzić dokładnie daną firmę, jeśli nachodzą cię wątpliwości co do jej wiarygodności i uczciwości. W końcu w grę wchodzą twoje pieniądze oraz dane osobowe, które możesz przekazać niewłaściwym osobom.

Nieuczciwa firma pożyczkowa – jakie konsekwencje?

Co zrobić w sytuacji, kiedy zorientujesz się, że padłeś ofiarą nieuczciwej firmy pożyczkowej? Przede wszystkim jak najszybciej ogranicz dostęp do swoich danych. Złóż dyspozycję do banku o zablokowanie konta. Następnie zgłoś nieuczciwe praktyki do odpowiednich służb. Jeśli twoje środki zostały nieuczciwie przejęte tzn. skradzione, wówczas szanse na ich odzyskanie są raczej niewielkie. Zdarzały się i nadal zdarzają przypadki, kiedy firmy pożyczkowe przywłaszczające sobie pieniądze klientów pozostawały bezkarne, dlatego musisz sam dopilnować tego, aby uchronić się przed niepotrzebnym zagrożeniem.

Dodaj komentarz