Jak działa handel na kryptowalutach z dźwignią?

1 czerwca 2021

W 2021 r. mieliśmy do czynienia z prawdziwym szałem na kryptowaluty. W świecie krypto oprócz stale zwiększającej się liczby walut, w które możemy zainwestować nasze pieniądze, zwiększają się też możliwości inwestycyjne. Najpopularniejszą strategią inwestycyjną cały czas jest HODL, ale warto też zwrócić swoją uwagę na handel z dźwignią.

Czym jest dźwignia finansowa?

W uproszczeniu dźwignia finansowa to narzędzie, pozwalające inwestorom na wykorzystanie pożyczonych środków do zakupu interesujących nas aktywów (na przykład Bitcoina albo innej kryptowaluty), przy założeniu, że nasze zyski lub odsetki od inwestycji, będą większe od kosztów pożyczki. Polega to na tym, że do inwestycji wykorzystujemy tylko część naszych własnych środków, a przede wszystkim korzystamy ze środków zapewnionych nam przez pośrednika/kredytodawcę. Na giełdach kryptowalut istnieją oddzielne rynki stworzone tylko i wyłącznie do handlu na kryptowalutach z dźwignią (https://www.kryptoporadnik.pl/bitmex-kryptowaluty-z-dzwignia-do-100x/). Dźwignia finansowa to narzędzie pozwalające nam na osiągnie sporych zysków, ale jest też związane ze sporym ryzykiem, przez fakt, że do inwestycji wykorzystujemy cudzy kapitał. Dźwignia 100x pozwala nam osiągnąć to same zyski co przy zainwestowaniu 100 razy większego kapitału, ale w przypadku niepowodzenia naszej inwestycji możemy stracić całą wartość naszego depozytu, a w najgorszym wypadku staniemy przed koniecznością pokrycia straty naszego pośrednika. Istnieją mechanizmy pozwalające na minimalizowanie poniesionych przez nas strat, przy ewentualnym niepowodzeniu, ale to od nas zależy, jak je ustawimy, na jakie ryzyko jesteśmy sobie w stanie pozwolić.

Podsumowanie

Handel na kryptowalutach sam w sobie jest dosyć ryzykownym przedsięwzięciem natomiast przy handlu na kryptowalutach z dźwgnią ryzyko to znacząco wzrasta. Przed wejściem w świat margin tradingu (handlu z dźwignią) z pewnością należy posiadać spore doświadczenia w tradycyjnym handlu na kryptowalutach. Giełdy kryptowalut to miejsca, w których możemy pomnożyć nasz kapitał, ale pamiętajmy, o tym, żeby robić to bezpiecznie.

Dodaj komentarz