Share This Article
Kartę posiada każdy z nas. Jest w dzisiejszym świecie oczywistym dodatkiem do rachunku rozliczeniowego, za jej pomocą wypłacamy pieniądze, płacimy za zakupy w sklepach tradycyjnych i internetowych. Wydaje się nam, że to daleko bardziej bezpieczne niż posługiwanie się tradycyjną gotówką, która złodzieje mogą łatwo ukraść czy możemy ją po prostu zgubić. Karta jest przecież strzeżona, nawet jeśli ją zgubimy nic się przecież nie stanie. Czy na pewno? Czy nasza karta jest w pełni bezpieczna?
Dane karty
Na karcie znajduje się sporo informacji. Znajdziemy na niej numer karty, imię i nazwisko, kody CVC lub CVV oraz data ważności. Używając tych danych, dokonujemy płatności i rezerwacji za pomocą Internetu. Większość hoteli wymaga potwierdzenia rezerwacji za pomocą kodu karty, po podaniu jej numeru i daty ważności karty. Tymczasem, zdarza się, że po zapłaceniu zostawiamy kartę beztrosko np. na stoliku w restauracji, zamiast natychmiast schować do portfela. Wystarczy chwila, żeby sfotografować naszą kartę i płacić na nasze konto.
Kod PIN
Czterocyfrowy kod PIN służy do zatwierdzania transakcji. Wydaje się, że cztery cyfry to niewiele, tymczasem daje ponad 10 tysięcy kombinacji. To zupełnie wystarczająca liczba, żeby zabezpieczyć nas przed złodziejami. Niestety, dobrowolnie rezygnujemy z tej ochrony. Bardzo często jako PIN ustawiając cyfry łatwe dla nas do zapamiętania, ale też proste do odgadnięcia dla złodziei: datę urodzenia, ciąg z klawiatury czy wręcz kombinację kolejnych cyfr np. 1234. W dobie mediów społecznościowych ustalenie naszej daty urodzenia czy numeru telefonu, a nawet daty ważnej dla nas rocznicy jest banalnie proste. Można powiedzieć, że sami dajemy złodziejom dostęp do naszych pieniędzy.
Uważaj na próby wyłudzenia PIN. Pamiętaj, że żaden pracownik banku czy sklepu internetowego nie ma prawa zapytać Cię o Twój PIN. Niestety, zdarzają się próby kontaktu telefonicznego, adresowane głównie do osób starszych. Powszechne stają się próby wyłudzenia informacji o danych osobowych przez Internet. Hakerzy wykorzystują do tego celu e-maile, wysyłając np. propozycje udziału w konkursach z cennymi nagrodami czy wręcz powiadamiające o wygranej. Równie często zdarzają się e-maile z prośbą o potwierdzenie numeru konta czy PESEL, które pozornie wyglądają tak samo jak strony popularnych banków. W czasie przeglądania poczty zawsze należy zachować wyjątkową ostrożność.
Wypłaty z bankomatu
Banki ustawiają maszyny we wszystkich możliwych lokalizacjach, co zdecydowanie ułatwia życie nam, klientom. Warto jednak starć się korzystać z tych, które stoją w dobrze oświetlonych i popularnych miejscach, tak aby nie narażać się choćby na próbę wyrwania torebki już po tym, gdy wypłatę zrealizujemy. Bankomat trzeba dokładnie obejrzeć, sprawdzając przede wszystkim szczeliny, w które wkładamy kartę.
Przez umieszczenie w nich specjalnych nakładek, złodzieje są w stanie skopiować dane z paska magnetycznego. Lepiej i bezpieczniej korzystać z tych, które oferują wypłaty zbliżeniowe. Dodatkowym aspektem mającym wpływ na bezpieczeństwo jest nasze rozkojarzenie, które sprawia, że odchodzimy od bankomatu, nie zabierając pieniędzy. Bardzo często to my sami, jesteśmy przyczyną kłopotów.