Share This Article
Wśród najpopularniejszych części metalowych z pewnością należy wymienić sprężyny naciskowe. Znajdują one zastosowanie zarówno w przemyśle ciężkim, jak i w przedmiotach codziennego użytku. Tak proste konstrukcyjnie elementy jednocześnie są w wielu przypadkach niezastąpione. Jaka jest cena sprężyny naciskowej? Kiedy i w jakim celu się ją wykorzystuje?
Sprężyny naciskowe jako proste części konstrukcyjne
Sprężyna to nic innego, jak elastyczny zwój metalowy. Niemniej jednak istnieją różne rodzaje tego typu konstrukcji. Sprężyna naciskowa stożkowa czy falista to przedstawiciele części z tej kategorii, różniące się kształtem. Ponadto różnice dotyczą też parametrów wytrzymałościowych i zastosowania.
Właściwości stali sprawiają, że określane również jako sprężyny dociskowe lub sprężyny ściskane. Ze stopu żelaza z węglem wykonuje się najwyższej jakości sprężyny naciskowe. Działanie tych elementów polega na uginaniu pod naciskiem i natychmiastowemu powrotowi do pierwotnej pozycji po ustaniu nacisku. Jak się okazuje, zjawisko to można wykorzystać na wiele sposobów. Jakich? O tym w dalszej części tekstu.
Do czego służą sprężyny ściskane?
Sprężyny naciskowe pełnią szereg różnych funkcji. Wykorzystuje się je do łączenia poszczególnych elementów maszyn. Dzięki nim urządzenia zyskują większą ruchomość. Ponadto sprężyny ściskane służą także do amortyzacji. Jak już wspomniano, sprężyny uginają się pod naciskiem, jednak nie ulegają uszkodzeniu.
Najlepsze elementy mogą wytrzymywać nawet skrajnie duże obciążenia. Jednocześnie wystarczy, że nacisk stanie się nieco słabszy, a zwój znów staje się luźniejszy. To wszystko sprawia, że sprężyny naciskowe to elementy wielu konstrukcji wymagających amortyzacji. Ponadto służą również zapobieganiu przeciążeniom.
Cena sprężyny naciskowej — na co trzeba zwrócić uwagę?
Przechodzimy do kluczowego punktu dla wielu użytkowników sprężyn naciskowych. Ile kosztują tego typu elementy? Cena sprężyny naciskowej zwykle wynosi kilka złotych. Nie można tutaj zatem mówić o wysokich kosztach. Trzeba jednak podkreślić, że zwykle użytkownik potrzebuje więcej niż jednej sprężyny. Czasami maszyny i przedmioty są wyposażone nawet w dziesiątki tego typu sprężyn. Tym samym ostatecznie wydatek staje się nieco wyższy.
Warto zainwestować w wysokiej jakości sprężyny dociskowe. Oczywiście im lepszy producent sprężyn naciskowych, tym wyższa cena konstrukcji. Czasami różnice w kosztach mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Jednak zważając na niską cenę pojedynczej sprężyny naciskowej, trzeba przyznać, że ostatecznie wydatek i tak nie jest szczególnie duży. Co więcej, w dłuższej perspektywie może się okazać oszczędnością. Dobre sprężyny naciskowe będą trwalsze, przez co czas na ich wymianę przyjdzie dużo później niż w przypadku elementów niższej jakości.
Ponadto jakość wykonania sprężyn ma duże znaczenie dla ich funkcjonalności. Warto zaznaczyć, że sprężyny ściskowe często wykorzystuje się w trudnych warunkach. Zmiany temperatur czy wysoka wilgoć to tylko niektóre z zagrożeń. Dobra sprężyna powinna być odporna na działanie tych i wielu innych czynników. Niezbędne jest wykonanie elementu z wysokiej jakości stali. Ponadto sprężyny dociskowe powinny być zabezpieczone przed korozją.
Sprężyny naciskowe to stosunkowo tanie elementy. Choćby z tego względu warto wydać nieco więcej, aby otrzymać produkt wyższej jakości. Niewątpliwie przełoży się to na czas użytkowania elementu i jego sprawność.