Share This Article
Od 8 stycznia 2020 roku lekarze wystawiają recepty włącznie w formie elektronicznej. Warto poznać wszystkie zalety tego rozwiązania.
Elektroniczne recepty były testowane od ponad dwóch lat, jednak dotąd mogły być realizowane tylko w niektórych aptekach, zwykle w większych miastach. Pacjenci, którzy mieli taką możliwość, docenili taką formę realizowania recept. Teraz wszyscy możemy z niej skorzystać, aby jednak móc to zrobić ze wszystkimi udogodnieniami, musimy uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jest ono utworzone dla każdego z nas na portalu www.pacjent.gov.pl. Z recepty online możemy też skorzystać dzięki portalowi receptomat.pl, gdzie wszystko wydaje się być dużo prostsze, a proces obsługi przebiega sprawnie i nie zajmuje dużo czasu.
Wracając jednak do portalu pacjent.gov. musimy założyć profil zaufany. Jeśli korzystamy z bankowości internetowej wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto w banku i znajdziemy zakładkę „profil zaufany” lub „e-urząd”, a następnie dokonamy aktywacji konta. Następnie należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl i zalogować się na swoim IKP. W sytuacji, kiedy chcemy dostawać kod do e-recepty za pomocą sms-a, należy podać na stronie numer telefonu, jeśli e-mailem – adres poczty internetowej.
Co się zmieniło po 8 stycznia?
Tradycyjne recepty przestały istnieć, a właściwie istnieją, ale są stosowane wyłącznie w określonych przypadkach. Zastąpiły je e-recepty, które lekarze wystawiają za pomocą specjalnego systemu e-zdrowia. W sytuacji, kiedy dana osoba nie ma dostępu do komputera i Internetu, w czasie wizyty musimy tylko poprosić lekarza o wydruk e-recepty lub też zapisanie specjalnego kodu do jej realizacji na karteczce. Taki wydruk dostaniemy go bez problemu – każdy lekarz musi mieć możliwość wydrukowania recepty. Wydruk zawiera kod kreskowy, który trzeba pokazać w aptece i podać swój nr Pesel – na tej podstawie będziemy mogli wykupić leki.
Papierową receptę możemy otrzymać również podczas wizyty domowej. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy lekarz nie będzie miał dostępu do systemu elektronicznego wystawiania recept, np. wskutek awarii tego systemu lub braku dostępu do Internetu.
Minusem papierowej recepty jest jednak to, że leki otrzymamy na dotychczasowych zasadach. To oznaczy, że co prawda je wykupimy, ale nie będziemy mogli w pełni skorzystać z udogodnień e-recepty.
Jakie są korzyści z e-recepty?
E-recepta jest widoczna w systemie dla wszystkich lekarzy u których się leczymy, dla farmaceuty oraz dla nas. Dzięki temu możemy sprawdzić nie tylko jakie leki zapisał lekarz (także te bez recepty), ale także zasady ich dawkowania.
Na jednej e-recepcie można wypisać jeden lek, ale lekarz może wystawić e-receptę zbiorczą na pięć różnych leków. Lekarz (także stomatolog) może przepisać na jednej e-recepcie lek na maksymalnie 360-dniowy okres zażywania, pielęgniarka – na 180 dni. Okres ważności e-recepty nie dotyczy antybiotyków (recepta ważna 7 dni) oraz środków odurzających i substancji psychotropowych (recepta ważna 30 dni).
Dzięki temu, że elektroniczna recepta jest ważna 360 dni leki możemy wykupywać etapami. Receptę realizujemy zatem stopniowo, a kiedy skończy się nam dawka przyjmowanych na stałe leków, możemy wykupić kolejne opakowania. Wkupując tylko niektóre z preparatów, albo ich część np. dwa z trzech opakowań, nie musimy też – jak dotychczas – prosić o odpis recepty w aptece. Dzięki temu nie tracimy refundacji na leki nadpisie, a przy okazji możemy uniknąć jednorazowych dużych wydatków. Tyle tylko, że receptę „na raty” możemy zrealizować tylko w jedne aptece.
E-receptę można wykupić … bez recepty
Do elektronicznej recepty przypisany jest 4-cyfrowy kod. W dowolnej aptece w kraju wystarczy podać go wraz ze swoim numerem Pesel. Na tej podstawie farmaceuta wyda nam przepisane leki. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy w aptece w naszym mieście nie ma dostępnego leku. Jeśli dowiemy się, że nasz lek jest dostępny w odległej miejscowości, w której mamy znajomych, możemy podać im telefonicznie kod oraz nr Pesel i poprosić o wykupienie leków.
Zaletą e-recepty jest też to, że jest zawsze poprawnie wypełniona. Dzięki temu nie będziemy narażeni na konieczność powrotu do lekarza z powodu braku określonych danych. Na recepcie widnieją wszystkie niezbędne dane pacjenta, a także leku, np. dawka, informacje o poziomie refundacji itp.
E-receptę możemy dostać nawet bez wizyty lekarskiej. Potrzebna jest co prawda konsultacja z lekarzem, ale możemy ją odbyć przez telefon. Wystarczy, że zadzwonimy do swojej przychodni i poprosimy o połączenie z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, kiedy chorujemy przewlekle i kończą nam się leki, a nie możemy pójść do lekarza bądź też kiedy jesteśmy na wakacjach, a zapomnieliśmy zabrać lekarstw.
Do 2021 roku zostanie wprowadzona również e-recepta transgraniczna, co oznacza, że jeśli znajdziemy się poza Polską, również za granicą będziemy mogli wykupić lek. Wystarczy, że w internetowym koncie pacjenta zaznaczymy zgodę na dostęp do naszej recepty w innym kraju.