Share This Article
Istnieje spora grupa osób, która powie, że zupełnie nie warto oszczędzać. Oszczędności zjada inflacja, a ludzkie życie jest krótkie i kruche, trzeba więc cieszyć się dniem dzisiejszym i nie odkładać na przyszłość, a wydawać tu i teraz. Zwłaszcza że wielu z nas pamięta jeszcze czasy niedoborów, gdy faktycznie nie było na co wydać pieniędzy. Tym bardziej poddajemy się fali konsumpcjonizmu i nie odkładamy, a tylko wydajemy. Dlaczego warto oszczędzać i co nam daje oszczędzanie?
Wolny czas
Zastanów się, że doba ma tylko 24 godziny. Osiem z niej przesypiasz (lub przynajmniej powinieneś) i zakładając, że pracujesz na etacie, kolejne osiem spędzasz w pracy. Na czerpanie radości i korzystanie z życia pozostaje ci tylko osiem godzin. Przyznaj się przed samym sobą, ile jeszcze czasu poświęcasz na prace dodatkowe, goniąc za każdą złotówką, tylko po to, by kupić nowy samochód czy zrobić remont domu. A życie jest bardzo krótkie. Nie warto całego przepracować. Wprowadzenie ograniczeń da ci oszczędności, a te pozwolą ci na takie spędzanie czasu, jakie ci odpowiada, a może nawet pozwolą na wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej. Sam zdecydujesz o dacie swojej emerytury.
Życie, jakie chcesz
Nie da się ukryć, że choć pieniądze nie zapewniają szczęścia, zapewniają określoną swobodę wyborów. Jeśli nie tylko oszczędzasz, ale też zastanawiasz się jak sensownie i zyskownie ulokować swoje oszczędności, tak aby przynosiły one dodatkowy dochód, zyskujesz kolejne umiejętności, dowiadujesz się, czym jest giełda, czy jak działa rynek nieruchomości. Masz możliwość wyboru, z jakich środków żyjesz i jak chcesz żyć. Zyskujesz pewność siebie, doceniasz wartość pieniądza i masz swobodę wyboru stylu życia.
Spokój
Jeśli masz zgromadzona odpowiednio wysoką poduszkę finansowego bezpieczeństwa, która wystarcza ci na rok spokojnego życia, zyskujesz pewność siebie i stabilność. Męczący szef? Praca, w której czujesz się wykorzystywany? Nie ma problemu, rezygnujesz i bardzo powoli szukasz następnej posady. Nie musisz się stresować, że zabraknie ci pieniędzy na kolejny miesiąc życia czy na opłaty. Podobnie, jeśli zgromadzisz odpowiedniej wielkości fundusz awaryjny, niestraszna ci będzie naprawa samochodu, awaria pralki czy zalanie mieszkania. Do czasu wypłaty odszkodowania spokojnie zrobisz wszelkie remonty, korzystając z odłożonych pieniędzy. Będzie to problem, ale nie klęska, zmuszająca cię do proszenia o pożyczkę, po to, aby normalnie egzystować.
Przyszłość dzieci
Oszczędzanie na przyszłość dzieci, szczególnie jeśli korzystasz z przywilejów socjalnych np. rządowej dopłaty 500 plus to twój obowiązek. Nikt rzecz jasna nie twierdzi, że nie możesz wydawać tych pieniędzy na bieżące potrzeby dziecka, ale powinnaś przemyśleć, czy przynajmniej części z nich nie możesz odłożyć, po to, aby zapewnić dziecku dobry start w przyszłość, a przynajmniej ułatwić życie.
Dopłaty kończą się w osiemnastym roku życia dziecka, a to czas, gdy dopiero zaczynają się większe wydatki. Koszty studiów, własnego wkładu do pierwszego mieszkania czy choćby wyprawienie tradycyjnego wesela. Nie można dać się zaskoczyć temu, że twoje dziecko stało się dorosłe, ale nadal oczekuje od ciebie pomocy.