Share This Article
W dobie wysokiego poziomu digitalizacji i łatwego dostępu do wszelakich treści wydaje się, że znalezienie mieszkania nie powinno być zanadto wymagającym zadaniem. Można bowiem odwiedzić kilka znanych portali ogłoszeniowych skupiających się wyłącznie na nieruchomościach, podać odpowiednie kryteria dotyczące metrażu, lokalizacji, ceny, itd. i po chwili otrzymamy całą gamę ogłoszeń, które ów kryteria spełniają. W następnej kolejności po prostu dzwonimy do tych osób, których oferta najbardziej nas zainteresowała i umawiamy się na oględziny. Na tym sprawa się kończy, więc w zasadzie wszystko wskazuje na to, że biuro nieruchomości nie jest nam w tej kwestii do niczego potrzebne. Jednak nic bardziej mylnego.
Dlaczego potrzebuję biura nieruchomości?
W tym momencie, zakup mieszkania czy innej nieruchomości możemy na chwilę porównać do sytuacji, w której kupujemy samochód. Oczywiście podobieństw nie ma zbyt wiele, gdyż są to zupełnie inne transakcje, ale jest jedna istotna kwestia, którą należy wspomnieć. Otóż, kupując samochód często korzystamy z pomocy mechaników lub innych osób związanych z branżą takich jak lakiernicy czy diagności. Coraz częściej pojawiają się też wyspecjalizowane firmy usługowe, które we własnym zakresie sprawdzają na wszelkie sposoby dany pojazd zanim wydadzą opinię czy jest on wart uwagi klienta i czy nie mamy tu do czynienia z ukrytymi wadami. Należy przy tym pamiętać, że zakup samochodu na rynku wtórym to często około 10% wartości tego co wydajemy przy zakupie mieszkania, a jednak w przypadku samochodu upewniamy się, że wszystko jest w porządku, a kupując nieruchomość często podejmujemy się tego zadania samodzielnie. Jest to bardzo poważny błąd, gdyż o ile sprzedający mieszkania mogą czasami poradzić sobie sami to kupujący są grupą która najbardziej potrzebuje pośrednika, ponieważ w przypadku wad prawnych czy innych zawiłych kwestii to oni zostają z nieruchomością, a sprzedający idą w świat z pieniędzmi. Bezpieczeństwo to zatem główny i arcyważny powód, dla którego każdy kupujący, który sam nie jest ekspertem w dziedzinie powinien skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. Rozkładając to jednak na czynniki pierwsze można się przyjrzeć różnym czynnościom wykonywanym przez pośrednika, z których wiele stanowi dodatkowe powody, dla których należy szukać mieszkania przez biuro nieruchomości.
Czynności pośrednika nieruchomości
Dla osób, które nie mają szerszej wiedzy na temat nieruchomości czy pracy samego pośrednika wydaje się, że cała filozofia polega na tym, aby po prostu znaleźć odpowiednie ogłoszenie. Jeśli zatem dysponujemy wolnym czasem to możemy wszystko zrobić sami. Dodatkowo, istnieją obecnie różne platformy czy aplikacje, które można odpowiednio skonfigurować, aby to system znalazł odpowiednie ogłoszenia za nas i wyświetlał nam jedynie te, które spełniają nasze konkretne kryteria. Po co zatem ktoś miałby korzystać z usług pośrednika nieruchomości? Powodów jest wiele, oto niektóre z nich:
– Identyfikacja stanu formalnoprawnego nieruchomości – o ile aplikacja może za nas wyszukać oferty lub chociaż przesiać część z nich tak, aby łatwiej było się odnaleźć to już żaden komputer czy program nie sprawdzi za nas wszystkich kwestii formalnych. Możemy to zrobić sami, ale to wymaga czasu i odpowiedniej wiedzy, gdyż jeśli nie wiemy jak odpowiednio odczytywać zapisy w księdze wieczystej nieruchomości lub co oznaczają pewne zapisy możemy narazić się na problemy, niedogodności lub koszty. Rolą pośrednika jest zatem zbadać czy dana nieruchomość nie posiada wad prawnych, ocenić okolicę i sąsiedztwo czy też sprawdzić fizycznie daną nieruchomość zanim zaproponuje klientowi oględziny.
– Bezpieczeństwo – oprócz bezpieczeństwa związanego z tym, że to właśnie pośrednik w pełni zbada nieruchomość tak, aby klient nie kupił kota w worku liczy się też fakt, że pośrednik nieruchomości posiada obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe. Zatem nawet jeśli coś pójdzie nie tak klient może dociekać odszkodowania, które będzie wypłacone z polisy pośrednika. Kupując nieruchomość na własna rękę nie mamy żadnego zabezpieczenia, a więc narażamy się na konsekwencje złego wyboru.
– Identyfikacja potrzeb – pośrednik nieruchomości jest w stanie lepiej zidentyfikować potrzeby klientów niż aplikacja cyfrowa, a co za tym idzie, może skuteczniej dobrać odpowiednie oferty.
– Oszczędność czasu i stresu – każdy kto szukał w internecie samochodu wie, że ofert jest naprawdę sporo więc ich przeglądanie potrafi być uciążliwe i czasochłonne. Podobnie pod tym względem jest w przypadku nieruchomości. O ile, jak już zostało wspomniane, jesteśmy wstanie częściowo wyręczyć się nowoczesnymi technologiami to dochodzi tutaj kwestia samych oględzin, a następnie ustalanie stanu formalnoprawnego nieruchomości, o ile w ogóle wiemy o co pytać i gdzie szukać informacji. Dodatkowo, pośrednik ma również dostęp do wewnętrznej bazy, a więc może dotrzeć do ofert, których nawet nie ma w internecie, a te często są bardzo atrakcyjne. Tym wszystkim zajmuje się pośrednik co znacznie ułatwia życie, a dodatkowo mamy pewność, że nieruchomość została faktycznie sprawdzona pod wieloma względami. Możemy wówczas skupić się na kwestiach technicznych takich jak rozmieszczenie, kondycja mieszkania, jakość materiałów użytych do wykończenia itd.
– Doradztwo – nie każdy pośrednik zajmuje się bezpośrednio oficjalnym doradztwem, gdyż jest to nieco inna kategoria działalności, lecz chodzi tutaj o służenie swoją wiedzą i doświadczeniem. Kupując z pomocą pośrednika minimalizujemy ryzyko przepłacenia za nieruchomość, gdyż pośrednik lepiej od nas orientuje się jaka cena nieruchomości będzie ceną rynkową. Ponadto, pośrednik może wrócić uwagę na kwestie, które kupującym często w ogóle nie przychodzą od głowy, a maja one duże znaczenie w późniejszym korzystaniu z nieruchomości. Znów zatem możemy zaoszczędzić pieniądze, czas i stres. Ponadto, pod tym hasłem może się również kryć pomoc pośrednika w skorzystaniu z usług innych ekspertów takich jak radcy prawni specjalizujący się w sprawach dotyczących nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi, doradcy kredytowi czy notariusze.
Świadomość samego rynku nieruchomości, a tym bardziej pracy samego pośrednika jest wciąż dość ograniczona dlatego dzielenie się choćby podstawową wiedzą w tym zakresie jest bardzo istotne. Wyższa świadomość to bezpieczniejsze transakcje, a to wszystko z kolei ku zadowoleniu klientów. Zatem szczególnie w przypadku klienta poszukującego mieszkania należy zacząć od znalezienia pośrednika nieruchomości. Szukając w internecie, możemy posłużyć się jedną z częstszych fraz jak na przykład agencja nieruchomości Konin, Słupca, Koło, Turek czy też dopisując jakąkolwiek inną miejscowość w zależności od regionu, w którym jesteśmy i w którym chcemy nabyć mieszkanie czy dom. Z powyższego artykuły wynika bezpośrednio jak ważny jest to krok, gdyż pozwala to ustrzec się wielu problemów, a także kosztów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że owszem pośrednik nieruchomości pobierze przecież wynagrodzenie, więc jest to również koszt, lecz podliczając zaoszczędzony czas, stres, a także potencjalne koszty, które mogłyby wyniknąć z zakupu nieruchomości z wadami prawnymi czy technicznymi wynagrodzenie pośrednika stanowi niewielki wydatek